Skip to main content
Катеренето е рисков спорт и както всяка дейност, която се случва над земята, носи опасност от падане при невнимание или малфункция на екипировка. Втората може да бъде резултат от погрешна употреба, неправилна или нередовна поддръжка, некачествена екипировка с неясен произход или фабричен дефект. Инциденти, свързани с малфункция на осигурителна екипировка неминуемо повдигат въпроси и съмнения относно всякаква такава, била тя лична или предлагана за ползване в комерсиален център. Затова смятаме за редно да обърнем внимание на мерките, които сме взели в Walltopia Climbing Center и изборите, които сме направили за осигуряване на максимална безопасност.

Стандартът EN 12572

Нормите за изкуствени катерачни стени са описани в стандарта EN 12572 и ясно определят изискванията за качество и безопасност на продуктите, както и процедурите за инспектиране на съоръженията на дневна, месечна и годишна база. Сертификати удостоверяват съвместимостта на всеки продукт с този стандарт. Когато един доставчик пренебрегва/неглижира изискванията на нормите, шансът да се случи инцидент нарастват в пъти, спрямо доставчик който ги спазва.

За нас е важно не просто да отговаряме на всички международни стандарти за безопасност, но и да надградим техните изисквания в някои области, в които вярваме, че има какво допълнително да бъде направено.

Ето какви мерки сме взели ние:

Стени за катерене

 Walltopia е световен лидер в производството на стени за катерене и като такъв отговаря и надминава изискванията на редица международни стандарти. Подробности може да прочетете в следната статия, а списъкът със сертификати е публикуван в сайта. Ето основните сертификати, които трябва да притежава един производител на катерачни стени:

  • Сертификат, удостоверяващ съответствието на производителя на носещата метална конструкция за със задължителния евро- и ISO стандарт: ISO 9001:2015, EN 1090-2:2018, EN 1090-1:2009+A1:2019. Такъв сертификат е важен за производителят на катерачни стени, за да е сигурно, че конструкцията не е изпълнена от случайна фирма, наела случайни заварчици без квалификация. Некачествени заварки могат да доведат до колапс на цялата стена.
  • Сертификат за използване на конструктивен крепеж Structural bolts – EN 15048 Parts 1 & 2 CE marking. Той е важен, за да е сигурно че някой болт или анкер няма да се скъса.
  • Сертификати за здравината на катерачната повърхност – панелите, от които е изградена и t-nut гайките, за които се монтират хватките: TÜV Load Testing Protection Points according to EN12572, TÜV Load Testing Plywood Climbing Panel according to EN 12572, TÜV Load Testing T-nut for Climbing Panel according to EN 12572
  • В Walltopia Climbing Center всички осигурителни точки са изчислени от инженери не просто да отговарят, а да надминават изискванията на евростандарта EN12572 за динамични товари в точка. Тук прочетете защо смятаме, че трябва да надградим изискванията на стандарта.

Автоосигурителни устройства (аутобилеи)

Основният европейски стандарт, на който трябва да отговарят тези устройства е EN 341:2011. В различните индустрии има редица други стандарти, които дефинират лична осигуртелна екипировка и някои производители са сертифицирани и по тях. Всички автоосигурителни устройства подлежат на ежедневна и ежемесечна инспекция от оператора на обекта, в който се ползват и годишна инспекция в оторизиран от производителя сервиз. Всички тези инспекции са от изключителна важност за изправната работа на устройствата. В Walltopia Climbing Center има следните видове автоосигурителни устройства, отговарящи на евростандарта, както и на други международни стандарти. Тяхната инспекция и поддръжка се извършва винаги във или преди срока, препоръчан от производителя, затова понякога устройствата не са на стената или пък сектора от стената и ограничен за ползване. 

  • OnBelay: Хидравлични автоосигурителни устройства с двойна защита.  Отговарят на следните стандарти и сертификати: EN 341:2011 Personal fall protection equipment. Descender devices for rescue, EN 360:2002 Personal fall protection equipment. Descender devices for rescue, Factory Audit Certificate. Всеки OnBelay има изведен датчик за нивото на маслото и налягането в хидравличната система, така че да може да бъде съблюдавано състоянието му във всеки един момент. Цялата система подлежи на различни видове инспекция ежедневно, ежемесечно и годишно. Стоманените въжета се подменят всяка година. Именно по стоманените въжета може да разпознаете кои са тези устройства в големия и малкия атриум.
  • Perfect Descent: устройство с двойна пружина, която се грижи за двойно осигуряване на системата за стопиране на падане и безопасно сваляне на катерачите. Устройствата подлежат на различни видове инспекция ежедневно, ежемесечно и годишно. Този производител е и избора на международната федерация по катерене за всички световни и регионални шампионати. Всички устройства се изпращат регулярно за годишна инспекция в оторизиран серзив на производителя по препоръка на производителя. Сертифицирани по следните стандарти: ANSI/ASSE Z359.4: Safety Requirements for Assisted-Rescue and Self Rescue Systems, Subsystems, and Components, EN341:2011-1A/RFU PPE-R/11.128 Version 1 and EN360:2002. , AS/NZS 1891: Industrial Fall-Arrest Systems and Devices – Part 3: Fall Arrest Devices, CSA Z259.2.3-99: Descent Control Devices. Такива устройства има в средния и малкия атриум.
  • Trublue: аутобилеи с патентован магнитен спирачен механизъм. Сертифицирани според дълъг списък от стандарти: TÜV SÜD certified: 10x Class A, AS/NZS 1891: Industrial fall-arrest systems and devices – Part 3: Fall arrest devices, CSA Z259.2.3-99: Descent Control Devices, EN 341: 2011 Class 1A: Personal protective equipment against falls from a height – Descender devices, RFU PPE-R/11.128:2019: Recommended for Use for descent control devices used in climbing gyms, rope courses, ANSI/ASSE Z359.4: Safety Requirements for Assisted-Rescue and Self-Rescue Systems, Subsystems and Components, EN 360:2002: Personal protective equipment against falls from a height – Retractable type fall arresters. Тези устройства са в Climb Academy.
  • Залата разполага с алармена система, сигнализираща за катерач, преминал 2 м височина без да е закачен за аутобилей. Такава система не се изисква от нито един стандарт и не е практика в залите за катеренето към този момент. Системата е разработена от нас в следствие на статистиката ни от 2018 г. за брой “опити” на клиенти да се катерят незакачени. За щастие повечето такива инциденти приключиха с леки контузии, благодарение на енергоабсорбиращата настилка, но ние сметнахме за необходимо да повишим мерките за безопасност. Знаем, че тази система понякога дава грешки като алармира засичайки обекти по-далече от аутобилея и че на моменти е леко досадна. Също така знаем, че въпреки че не е перфектна, помага в голям процент от случаите, в които катерачът е забравил да се закачи.

Енергопоглъщаща подова настилка

Подовите настилки са често пренебрегван фактор в залите за катерене. Международния стандарт поставя изисквания за настилките под боулдър стени, но за стени за катерене на въже има само един стандарт – френският стандарт NF P90-312. Добрата подова настилка е единствената мярка, която би могла да служи за подсигуряване на катерачите в залите при човешка грешка или малфункция на екипировка от каквото и да било естество. В този whitepaper, написан от R&D физика на Climbmat, може да научите защо е толкова важна подовата настилка. А ето какви са настилките в залата:

  • One More Life e иновативна обезопасяваща настилка за закрити зали за катерене с високи стени, която предотвратява сериозни или фатални наранявания при падане от височина до 16,5 м. Отговарят и надминават изискванията на френския (единствен в света) стандарт за настилки на високи стени NF P90-312. Залата е оборудвана с такава настилка в Атриум 3.
  • Матовете в другите зони с високи стени се състоят от два слоя  полиуретанова пяна с различна плътност с обща дебелина 15 см. Те предпазват катерачите от сериозни наранявания при падане преди 3тия метър (където обикновено е първата примка) и абсорбират голяма част от енергията при падане от по-големи височини. Такава настилка има в атриуми 1 и 2. Отговарят на френския (единствен в света) стандарт за настилки на високи стени NF P90-312.
  • Боулдър зоната е покрита с 40 см. боудър мат, който е създаден и тестван в съответствие с международните стандарти за безопасност AS 2316.1; NF P90-311 и EN 12572-2.
  • Всички подови настилки са тествани и с crash test dummy, данните от което отговарят на стандарти за децелерация при удар, взаимствани от автомобилната индустрия, които са сравними с падане от височина, въпреки, че това не се изисква от нито един стандарт в катерачната индустрия. Datasheets за различните модели може да намерите тук

Не можем да спрем гравитацията, но можем да вземем различни мерки да намалим риска за нашите клиенти. Използваме съоръжения и продукти, напълно отговарящи на стандарта за качество и поддръжка EN 12572 и винаги мислим за допълнителни мерки, които все още не са измислени и въведени като практика в световен план (както алармената система), за да осигурим оптимално преживяване и здравословни нива на адреналин за нашите клиенти. За катерачите ще е полезно да познават изискванията към катерачните стени и осигурителни устройства и да изискват от залите за катерене информация относно спазването им.